Zygmunt Krasiński - biografia
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiele Podróżował: do Rzymu, Neapolu, Florencji, Genewy, Wenecji. Osobiście znał Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida. Jego serdecznym przyjacielem był Henry Reeve – angielski publicysta.

Życie Krasińskiego obfitowało w skandale towarzyskie. Miał romans z Joanną Bobrową, który zakończył się dopiero interwencją ojca. Również na jego polecenie poślubił nie kochaną przez poetę Ewę Branicką. Właściwą towarzyszką życia byłą Delfina Potocka, adresatka jego licznych listów.

Większość życia spędził za granicą: w Szwajcarii, we Włoszech i we Francji. Zmarł w 1859 roku w Paryżu. Został pochowany w Opinogórze koło Ciechanowa.

TWÓRCZOŚĆ

Krasiński swoje pierwsze utwory pisał w wieku lat czternastu. Debiutował w 1828 roku powieścią „Grób rodziny Reichstalów”. Występował pod pseudonimem Spirydion Prawdzicki. W 1830 roku wydano trzytomową powieść historyczną „Władysław Herman i jego dwór”. Najbardziej znane dzieła Krasińskiego to „Nie-Boska komedia”(1835), „Irydion”(1836), „Przedświt”(1843), „Psalmy przyszłości”(1845), powieść historyczna „Agaj-Han”(1833). Za największe dzieło, obok „Nie-Boskiej Komedii”, uznaje się listy Krasińskiego. Skatalogowano ponad trzy i pół tysiąca listów adresowanych do ponad 150 osób. Największą wartość literacką mają listy adresowane do ojca, Delfiny Potockiej, przyjaciela Henryka Reeve, Konstantego Gaszyńskiego, Augusta Cieszkowskiego i Juliusza Słowackiego. Epistolograficzna (listowna) spuścizna poety jest niezwykłym źródłem wiadomości na temat poety, obyczajowości, życia literackiego, społeczno-politycznego i towarzyskiego czasów współczesnych Krasińskiemu.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Hrabia Henryk i Pankracy jako bohaterowie romantyczni
2  Interpretacja zakończenia „Nie-Boskiej komedii”
3  „Nie-Boska komedia” jako dramat rodzinny (motyw rodziny)Komentarze
artykuł / utwór: Zygmunt Krasiński - biografia


 • czas jest nie ubłagany i nie ma już dla tego nieszczęśnika miejsca w literaturze, zawiódł wszystkich i ojca i ojczyznę a co najgorsze literaturę - chwała mu ale już czas aby o nim zapomnieć
  eljot ()

 • O istnieniu tej strony dowiedziałam się od mojego polonisty - fajny facet. Jestem pełna wdzięczności twórcom tego tak potrzebnego portalu. Bardzo dziękuję!
  Dina ()

 • A ja się dołączam:D To opracowanie pomogło mi zrozumieć, o co biega w tej książce. Pomimo przeczytania całej lektury, miałam z tym trudności. Dziękuję:D
  Aniołek ()

 • gratuluje pomysłu stworzenia tej strony, jest ona swietną pomocą przy omawianiu lektury i sądze ze bez niej byłbo mi dużotrudniej zrozumiec niekture motywy tej jakze mało Ciekawej opowiesci katastoficznej jaka jest nieboska ... Naprawde Gratuluje strony i dziekuje :) pozdrawiam
  nancy_irving (nancy_irving {at} o2.pl)

Tagi: