Nie-Boska komedia - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
CZĘŚĆ CZWARTA

* * *
Wprowadzenie:
Przedstawiony jest zamek św. Trójcy spowity w gęstej mgle. Twierdza zbudowana na skalistym wzgórzu. Mgła powoli opada i wyłania się najpierw zamek, a potem tłum rewolucjonistów do niego zmierzających.
„Dolina Świętej Trójcy obsypana światłem migającej broni i lud ciągnie zewsząd do niej, jak do równiny Ostatniego Sądu”.
* * *
Miejsce: Katedra w zamku Świętej Trójcy
Osoby: Arcybiskup, Mąż, Chór Kapłani, arystokracja (Hrabiowie, szlachta)

Arcybiskup mianuje Henryka wodzem. Hrabiowie jednak szemrzą między sobą, jednak żaden z nich nie ma odwagi wystąpić jawnie i powiedzieć o swoich wątpliwościach co do dowództwa objętego przez Henryka. Hrabia odbierając od arcybiskupa miecz prosi, by wszyscy złożyli przysięgę, że będą bronić wiary i czci przodków oraz że się nie poddadzą. Wszyscy zebrani składają przyrzeczenie.

* * *
Miejsce: Jeden z dziedzińców zamku
Osoby: Mąż, Hrabiowie, Baronowie, Książęta, Księża, Szlachta

Hrabia, Baronowie i Książęta proszą Henryka o rozpoczęcie układów z rewolucjonistami. Jednak on ogłasza, że ukarze każdego, kto wspomni o poddaniu się. Słowa jego przyjęte są z entuzjazmem przez tłum arystokratów.

* * *
Miejsce: Krużganek na szczycie wieży
Osoby: Mąż, Jakub

Mąż dowiaduje się od swojego sługi Jakuba, że Orcio siedząc w wieży, na progu starego więzienia, śpiewa proroctwa. Hrabia wydaje rozkazy co do rozmieszczenia ludzi na murach, a po odejściu Jakuba zastanawia się nad zaistniałą sytuacją. Z jednej strony jest dumny, że w jego ręce powierzono dowództwo, z drugiej zaś przeczuwa, że to już ostatnie jego chwile.

* * *
Miejsce: Komnata w zamku
Osoby: Mąż, Orcio

Po stoczonej bitwie Henryk spotyka się z synem, który prowadzi go do lochów.

* * *
Miejsce: Lochy podziemne
Osoby: Mąż, Orcio, Duchy zamęczonych tam niegdyś ludzi

W dawnej sali tortur znajdującej się w lochach Orcio widzi, jak duchy pomordowanych kiedyś ludzi gromadzą się, by osądzić potomka ich ciemiężycieli, możnego pana. Osoba, którą sądzą jest bardzo podobna do Hrabiego. Henryk nie widzi zjaw, słyszy tylko głosy. W końcu bierze na ręce zemdlonego syna i ucieka, dochodzą do niego jednak jeszcze z dala głosy duchów, które mówią:
„Za to, żeś nic nie kochał, nic nie czcił prócz siebie, prócz siebie i myśli twych, potępion jesteś – potępion na wieki”.
* * *

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


  Dowiedz się więcej
1  „Nie-Boska komedia” jako dramat rodzinny (motyw rodziny)
2  Charakterystyka dwóch obozów w Nie-Boskiej komedii
3  Bohaterowie Nie-Boskiej komediiKomentarze
artykuł / utwór: Nie-Boska komedia - streszczenie


 • Czytanie poezji to też może być dla niektórych zainteresowanie, coś co lubią robić gdy jest ta chwila wolnego, w której właśnie nie trzeba myśleć o pracy, o szkole i innych problemach. Niektórym sprawia przyjemność chwilowe oderwanie się od panującego wokół zgiełku i myślę, że to też jest ważne w życiu; w końcu rozwija wyobraźnię. I nie chodzi o bujanie w obłokach, bo ta wyobraźnia potem przydaje się w życiu, np przy nauce, chociażby żeby budować skojarzenia i móc łatwiej nauczyć się słówek z angielskiego. Ja uważam, że tylko czytanie książek dla siebie, z własnej nieprzymuszonej woli ma sens, bo inaczej tylko niepotrzebnie się męczymy a i tak nic nie zrozumiemy.
  gal anonim ()

 • Ten kto napisał poprzedni komentarz to po prostu skończony cham, prostak i debil. Obraża czytających i samego twórcę. Dlaczego? - ponieważ ten skończony kretyn nie rozumie tego utworu lub co gorsza nie umie czytać.
  wieszcz ()

 • Wyciągnijcie chociaż wnioski płynące z przedstawienia rewolucji. Miała ona opierać się na równości, kiedy już samo to, że jest dowództwo i żołnierze, okazuje się, że to gruszki na wierzbie. Zamiast krytykować to dzieło, nauczcie się czytać ze zrozumieniem i poruszajcie trochę głowami.
  Mateusz ()

 • W calej ksiazce podobal mi sie bardzo jej watek polityczny, draznil natomiast watek poezji - jest absurdalny i bez sensu wysuniety na glowny plan. No, ale to ludzi krecilo w czasach romantycznych
  Chmielok (chmielok {at} gmail.com)

 • Nie jest to do końca romantyczne pieprzenie, jestem nawet pod wrażeniem takiego przedstawienia tematu, zwłaszcza motywu walki z rewolucją, przed lekturą myślałem, że to totalna szmira, a tu proszę...
  Michał ()

 • A mi się wydaje, że czytanie tego ,,chłamu" to element poznawania świata i uwrażliwiania się na drugiego człowieka. Teraz też można spotkać ludzi - romantyków, rozdartych indywidualistów. Czy bujają w obłokach, czy są dziwakami - to też ludzie i każdy z nich, mimo swojej odrębności, nie zasługuje na potępienie. Współczuje wszystkim, którzy spotykają tak nietolerancyjnych ludzi. Tak więc, nie jestem taka pewna, czy to się nie przyda w życiu codziennym... Co do jednego się zgodzę, lektura jest trudna do ogarnięcia. Ale jest to coś, co wydaje mi się, jest warte zwrócenia większej uwagi niż popowe pornoteledyski i nowe buty Lady Gagi. Pozdrawiam
  Dominika (kunegunda.93 {at} o2.pl)

 • maturzystka co ty pleciesz? "Mąż nie widzi w tym tłumie szans na równość, doskonałość, szczęście ludzkie, które głoszą, a zamiast tego dostrzega bałagan, pijaństwo i rozwiązłość seksualną, a w Leonardzie - przyszłego arystokratę. " Teraz zobacz ile lat ma ta książka, zobacz kto dzisiaj rządzi światem i zastanów się czy to tylko brednie :) Nie-boska komedia to wielkie przedsięwzięcie i to, że dzisiejsze społeczeństwo jej nie rozumie nie oznacza, że Krasiński zhańbił Boską komedię Dantego :)
  eee (evilun {at} gmail.com)

 • Macie tyle ciekawych uwag odnośnie matury i lektur, a ja niestety nie mam czasu ich przeczytać : < przerobic 3 lata liceum w dwa dni troche ciezkie, ale trzymacie kciuki!
  Maciek ()

 • Sens nauki wiekszosci przedmiotow to nie jego pozniejsze, praktyczne zastosowanie, lecz rozwijanie zdolnosci umyslowych. Poza tym w epoce romantyzmu poeci byli bogaci. Takie sprostowanko to niektorych komentarzy.
  Anonim ()

Tagi: