Nie-Boska komedia - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Miejsce: Sala w zamku
Osoby: Mąż, Ojciec Chrzestny, Jakub, żołnierze, kobiety, mężczyźni, dzieci

W wielkiej sali zamkowej zbiera się tłum. Kiedy Ojciec Chrzestny, który przybył z poselstwem od Pankracego mówi, że dowódca rewolucjonistów obiecuje, że zostawi ich przy życiu, jeśli przyłączą się do niego i uznają „dążenie wieku”. Zgłodniała i wystraszona arystokracja przystaje na te warunki i wypowiada Hrabiemu posłuszeństwo, a kiedy on zarzuca im życie niezgodne z normami moralnymi, chcą go związać i wydać Pankracemu. Jednakże po stronie męża stają żołnierze przyprowadzeni przez Jakuba. Poseł widząc to ucieka. Arystokraci przeklinają wodza za wolę walki, on ich za „podłość”.

* * *
Miejsce: Okopy Świętej Trójcy
Osoby: Mąż, Jakub, Orcio

Po kolejnym odpartym ataku Jakub mówi Hrabiemu, że zabrakło amunicji. Mąż prosi go, by sprowadził Orcia, bo chce się z nim pożegnać. Orcio oznajmia ojcu, że rozmawiał ze swoją matką, która przepowiedziała mu wkrótce śmierć. W chwilę później, pożegnany przez ojca, chłopiec ginie od kuli. Mąż staje na czele żołnierzy i rusza do decydującej bitwy.

* * *
Miejsce: Inna część okopów
Osoby: Mąż, Jakub

Ciężko ranny Jakub, umierając, wypomina Hrabiemu jego upór w walce do samego końca. Henryk, widząc nadchodzącego wroga, wspina się na skałę i ze słowami:
„Poezjo, bądź mi przeklęta, jako ja sam będę na wieki!”
rzuca się w przepaść.

* * *
Miejsce: Dziedziniec zamkowy
Osoby: Pankracy, Leonard, Bianchetti, tłumy rewolucjonistów, Hrabiowie

Pankracy, mimo próśb o darowanie życia, skazuje kolejno pojmanych arystokratów na śmierć. Ojciec Chrzestny, który był posłem podczas walki, próbuje zapobiec śmierci swoich współbraci, w efekcie on również zostaje włączony do grona skazańców. Pankracy szuka wśród pojmanych Henryka, a kiedy jeden z jego żołnierzy mówi, że widział żołnierza, który rzucił się z murów i oddaje wodzowi szablę, jaka po tym żołnierzu została. Pankracy rozpoznaje pałasz Henryka i oddaje mu hołd jako jedynemu, który dotrzymał słowa i bił się do końca:
„on jeden spośród was dotrzymał słowa. – Za to chwała jemu, gilotyna wam”
Następnie rozkazuje zburzyć twierdzę i udaje się z Leonardem na szczyt baszty. Pankracy zdaję się być zmęczony, ale zauważa wizję, której nie dostrzega jego towarzysz. Dostrzega na niebie sylwetkę Chrystusa z koroną cierniową na głowie wspartego na krzyżu, a jego wzrok przewierca wodza rewolucji na wylot. Pankracy stacza się w objęcia Leonarda i umiera z okrzykiem:
„Galilae, vicisti!” („Galilejczyku, zwyciężyłeś!”)


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


  Dowiedz się więcej
1  Okoliczności powstania Nie-Boskiej komedii
2  Rola poety i poezji w Nie-Boskiej komedii
3  Rewolucja i walka klas w „Nie-Boskiej komedii”Komentarze
artykuł / utwór: Nie-Boska komedia - streszczenie


 • Czytanie poezji to też może być dla niektórych zainteresowanie, coś co lubią robić gdy jest ta chwila wolnego, w której właśnie nie trzeba myśleć o pracy, o szkole i innych problemach. Niektórym sprawia przyjemność chwilowe oderwanie się od panującego wokół zgiełku i myślę, że to też jest ważne w życiu; w końcu rozwija wyobraźnię. I nie chodzi o bujanie w obłokach, bo ta wyobraźnia potem przydaje się w życiu, np przy nauce, chociażby żeby budować skojarzenia i móc łatwiej nauczyć się słówek z angielskiego. Ja uważam, że tylko czytanie książek dla siebie, z własnej nieprzymuszonej woli ma sens, bo inaczej tylko niepotrzebnie się męczymy a i tak nic nie zrozumiemy.
  gal anonim ()

 • Ten kto napisał poprzedni komentarz to po prostu skończony cham, prostak i debil. Obraża czytających i samego twórcę. Dlaczego? - ponieważ ten skończony kretyn nie rozumie tego utworu lub co gorsza nie umie czytać.
  wieszcz ()

 • Wyciągnijcie chociaż wnioski płynące z przedstawienia rewolucji. Miała ona opierać się na równości, kiedy już samo to, że jest dowództwo i żołnierze, okazuje się, że to gruszki na wierzbie. Zamiast krytykować to dzieło, nauczcie się czytać ze zrozumieniem i poruszajcie trochę głowami.
  Mateusz ()

 • W calej ksiazce podobal mi sie bardzo jej watek polityczny, draznil natomiast watek poezji - jest absurdalny i bez sensu wysuniety na glowny plan. No, ale to ludzi krecilo w czasach romantycznych
  Chmielok (chmielok {at} gmail.com)

 • Nie jest to do końca romantyczne pieprzenie, jestem nawet pod wrażeniem takiego przedstawienia tematu, zwłaszcza motywu walki z rewolucją, przed lekturą myślałem, że to totalna szmira, a tu proszę...
  Michał ()

 • A mi się wydaje, że czytanie tego ,,chłamu" to element poznawania świata i uwrażliwiania się na drugiego człowieka. Teraz też można spotkać ludzi - romantyków, rozdartych indywidualistów. Czy bujają w obłokach, czy są dziwakami - to też ludzie i każdy z nich, mimo swojej odrębności, nie zasługuje na potępienie. Współczuje wszystkim, którzy spotykają tak nietolerancyjnych ludzi. Tak więc, nie jestem taka pewna, czy to się nie przyda w życiu codziennym... Co do jednego się zgodzę, lektura jest trudna do ogarnięcia. Ale jest to coś, co wydaje mi się, jest warte zwrócenia większej uwagi niż popowe pornoteledyski i nowe buty Lady Gagi. Pozdrawiam
  Dominika (kunegunda.93 {at} o2.pl)

 • maturzystka co ty pleciesz? "Mąż nie widzi w tym tłumie szans na równość, doskonałość, szczęście ludzkie, które głoszą, a zamiast tego dostrzega bałagan, pijaństwo i rozwiązłość seksualną, a w Leonardzie - przyszłego arystokratę. " Teraz zobacz ile lat ma ta książka, zobacz kto dzisiaj rządzi światem i zastanów się czy to tylko brednie :) Nie-boska komedia to wielkie przedsięwzięcie i to, że dzisiejsze społeczeństwo jej nie rozumie nie oznacza, że Krasiński zhańbił Boską komedię Dantego :)
  eee (evilun {at} gmail.com)

 • Macie tyle ciekawych uwag odnośnie matury i lektur, a ja niestety nie mam czasu ich przeczytać : < przerobic 3 lata liceum w dwa dni troche ciezkie, ale trzymacie kciuki!
  Maciek ()

 • Sens nauki wiekszosci przedmiotow to nie jego pozniejsze, praktyczne zastosowanie, lecz rozwijanie zdolnosci umyslowych. Poza tym w epoce romantyzmu poeci byli bogaci. Takie sprostowanko to niektorych komentarzy.
  Anonim ()

Tagi: