Budowa Nie-Boskiej komedii
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Utwór Krasińskiego spełnia wymagania gatunkowe dramatu romantycznego. Cechuje go luźna struktura, zerwanie z klasyczną zasadą trzech jedności (miejsca, czasu i akcji). Pod względem tematycznym utwór dzieli się na dwie zasadnicze części.

Pierwsza obejmująca akt pierwszy i drugi jest dramatem rodzinnym, ukazującym rozterki i losy Hrabiego Henryka jako męża i poety.

Druga – obejmująca akt trzeci i czwarty, to dramat społeczny. Obydwie części utworu łączy postać głównego bohatera - hrabiego Henryka oraz sylwetki kilku bohaterów drugoplanowych.

Każdy z czterech aktów utworu poprzedzony jest wstępem pisanym zrytmizowaną prozą, wprowadzającym w akcję poszczególnych części utworu. Dramat, zgodnie z założeniami dramatu romantycznego, jest gatunkiem synkretycznym. Oprócz partii dramatycznych są tu fragmenty prozą (na przykład wstępy do kolejnych aktów), czy elementy liryki (np. w wypowiedziach Orcia).

SYNKRETYZM RODZAJOWY - łączenie różnych rodzajów literackich: liryki, epiki i dramatu, w obrębie jednego utworu.


Świat fantastyczny przemieszany jest ze światem realnym. Obok bohaterów takich jak postać Henryka, Pankracego i innych ludzi występują złe duchy, Anioł Stróż, głos zmarłej matki słyszany przez Orcia czy mara Dziewicy. Mamy tu również frenetyzm romantyczny. Widoczne jest to głównie przy opisie obozu rewolucjonistów, a także wcześniej, w scenach kuszenia Hrabiego przez widmo Dziewicy.

FRENETYZM ROMANTYCZNY - sposób kreowania świata przedstawionego przy użyciu elementów grozy, ekspresyjnej poetyki, oddziałującej na wyobraźnię czytelnika.

Obecny jest tu również romantyczny prowidencjalizm, widoczny też w trzeciej części „Dziadów”.

ROMANTYCZNY PROWIDENCJALIZM - pogląd wyrażający przekonanie, że rzeczywistość historyczna została wcześniej starannie zaplanowana przez Boga. Człowiek według tej teorii ma niewielki wpływ na bieg historii – tylko w stopniu, który nie przekraczałby ram boskiego planu świata. W takim myśleniu nie ma miejsca na przypadek, wszystko ma swój cel, ku czemuś zmierza.
  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Hrabiego Henryka
2  Charakterystyka dwóch obozów w Nie-Boskiej komedii
3  Bohaterowie Nie-Boskiej komediiKomentarze
artykuł / utwór: Budowa Nie-Boskiej komedii


 • Pozdrawiam wszystkich korzystających z tego serwisu w ramach swoich przygotowań do tegorocznej matury ... co prawda mało czasu ale lepiej późno niż wcale ;-) pozatym nic nie motywuje jak mała ilość czasu ;-P
  Robert ()

 • Obawiam się, że tegoroczna matura będzie inna w porównaniu do wcześniejszych. Pamiętecie, że na teście szóstoklasisty jako pierwszy rocznik nie mieliśmy typowego wypracowania, tylko ''Wpływ żeglugi na życie człowieka'', a w gimnazjum zamiast rozprawki- charakterystyka ;) Już się boję, czym nas teraz zaskoczą :D
  ;) ()

 • Zapewne będzie i wiersz, i lektura. Maturzyści mają przecież dwa tematy wypracowań do wyboru :) Poza tym- nie da się ukryć- serwis klp.pl jest bardzo pomocny, również przygotowuje się do matury i przypominam sobie lektury właśnie z tej strony. Pozdrawiam :)
  I. ()

 • jak ja nie lubie tej lektury;| ale dobrze że jest klp!;))) niecałe 2 tygodnie do maturki ale myśle że dzięki tej stronie chociaż troche bede sie orientować w głównych wątkach tego typu książek;] chociaż i tak jestem przekonana że w tym roku będzie jakiś wiersz do interpretacji...wspomnicie moje słowa drodzy maturzyści:/
  umarłabym bez klp (followthedreams {at} o2.pl)

Tagi: