Nie-Boska komedia - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
CZĘŚĆ CZWARTA

* * *
Wprowadzenie:
Przedstawiony jest zamek św. Trójcy spowity w gęstej mgle. Twierdza zbudowana na skalistym wzgórzu. Mgła powoli opada i wyłania się najpierw zamek, a potem tłum rewolucjonistów do niego zmierzających.
„Dolina Świętej Trójcy obsypana światłem migającej broni i lud ciągnie zewsząd do niej, jak do równiny Ostatniego Sądu”.
* * *
Miejsce: Katedra w zamku Świętej Trójcy
Osoby: Arcybiskup, Mąż, Chór Kapłani, arystokracja (Hrabiowie, szlachta)

Arcybiskup mianuje Henryka wodzem. Hrabiowie jednak szemrzą między sobą, jednak żaden z nich nie ma odwagi wystąpić jawnie i powiedzieć o swoich wątpliwościach co do dowództwa objętego przez Henryka. Hrabia odbierając od arcybiskupa miecz prosi, by wszyscy złożyli przysięgę, że będą bronić wiary i czci przodków oraz że się nie poddadzą. Wszyscy zebrani składają przyrzeczenie.

* * *
Miejsce: Jeden z dziedzińców zamku
Osoby: Mąż, Hrabiowie, Baronowie, Książęta, Księża, Szlachta

Hrabia, Baronowie i Książęta proszą Henryka o rozpoczęcie układów z rewolucjonistami. Jednak on ogłasza, że ukarze każdego, kto wspomni o poddaniu się. Słowa jego przyjęte są z entuzjazmem przez tłum arystokratów.

* * *
Miejsce: Krużganek na szczycie wieży
Osoby: Mąż, Jakub

Mąż dowiaduje się od swojego sługi Jakuba, że Orcio siedząc w wieży, na progu starego więzienia, śpiewa proroctwa. Hrabia wydaje rozkazy co do rozmieszczenia ludzi na murach, a po odejściu Jakuba zastanawia się nad zaistniałą sytuacją. Z jednej strony jest dumny, że w jego ręce powierzono dowództwo, z drugiej zaś przeczuwa, że to już ostatnie jego chwile.

* * *
Miejsce: Komnata w zamku
Osoby: Mąż, OrcioPo stoczonej bitwie Henryk spotyka się z synem, który prowadzi go do lochów.

* * *
Miejsce: Lochy podziemne
Osoby: Mąż, Orcio, Duchy zamęczonych tam niegdyś ludzi

W dawnej sali tortur znajdującej się w lochach Orcio widzi, jak duchy pomordowanych kiedyś ludzi gromadzą się, by osądzić potomka ich ciemiężycieli, możnego pana. Osoba, którą sądzą jest bardzo podobna do Hrabiego. Henryk nie widzi zjaw, słyszy tylko głosy. W końcu bierze na ręce zemdlonego syna i ucieka, dochodzą do niego jednak jeszcze z dala głosy duchów, które mówią:
„Za to, żeś nic nie kochał, nic nie czcił prócz siebie, prócz siebie i myśli twych, potępion jesteś – potępion na wieki”.
* * *


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Interpretacja zakończenia „Nie-Boskiej komedii”
2  Okoliczności powstania Nie-Boskiej komedii
3  Hrabia Henryk i Pankracy jako bohaterowie romantyczniKomentarze: Nie-Boska komedia - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-19 18:33:10

Ano ;d także polecam to streszczenie. Naprawde teksty romantyczne wymagają dłuższego zastanawiania się nad nimi a streszczenie to jest to co najważniejsze ;]


2018-09-18 19:00:01

nie powiem nie jest to nic wielkiego .... nie podoba mi sie rozklad strony tutaj znajduje sie kawalek tekstu a zaraz nizej jest jakas reklama powinien byc w calosci ..... zmiencie to bo mi to sie szczerze nie podoba ....Siema :)))))


2018-09-18 18:18:25

Tak się zastanawiam... Czy w tamtych czasach rzeczywiście istnieli mężczyźni, którzy zamiast działać użalali się nad sobą i uciekali w nierealne, stworzone przez wyobraźnie miejsca swojej duszy... Bo jak dla mnie to nie jest facet, a niejedna kobieta jest silniejsza i zdolna do większych poświeceń niż owi bohaterowie dramatów romantycznych. Osobiście nie lubię takich lektur i uważam je za zbyteczne, ponieważ nikt ich nie rozumie, a do tego nie wnoszą niczego wartościowego w życie. Matura w dzisiejszych czasach to tylko puste odtwarzanie z pamięci, próba wpasowania się w klucz i zero kreatywności i indywidualizmu!!!


2018-09-14 21:07:15

no, i tym oto prostym sposobem po 10 minutach wiem o co się z grubsza rozchodzi w Nie-boskiej komedii. Przeczytam calosc w dogodniejszych warunkach, takie streszczenie bywa pomocne:))


2018-09-14 18:33:29

Jesli tak jak ja przeczytałeś/ałaś książke, a efektem był jedynie niewyrazny obraz przedstawionych wydarzeń... to opracowanie wino sie przydać, hm... mi bardzo pomogło. =) Polecam!!!
Streszczenia książek
Tagi: