Nie-Boska komedia - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Miejsce: Sala w zamku
Osoby: Mąż, Ojciec Chrzestny, Jakub, żołnierze, kobiety, mężczyźni, dzieci

W wielkiej sali zamkowej zbiera się tłum. Kiedy Ojciec Chrzestny, który przybył z poselstwem od Pankracego mówi, że dowódca rewolucjonistów obiecuje, że zostawi ich przy życiu, jeśli przyłączą się do niego i uznają „dążenie wieku”. Zgłodniała i wystraszona arystokracja przystaje na te warunki i wypowiada Hrabiemu posłuszeństwo, a kiedy on zarzuca im życie niezgodne z normami moralnymi, chcą go związać i wydać Pankracemu. Jednakże po stronie męża stają żołnierze przyprowadzeni przez Jakuba. Poseł widząc to ucieka. Arystokraci przeklinają wodza za wolę walki, on ich za „podłość”.

* * *
Miejsce: Okopy Świętej Trójcy
Osoby: Mąż, Jakub, Orcio

Po kolejnym odpartym ataku Jakub mówi Hrabiemu, że zabrakło amunicji. Mąż prosi go, by sprowadził Orcia, bo chce się z nim pożegnać. Orcio oznajmia ojcu, że rozmawiał ze swoją matką, która przepowiedziała mu wkrótce śmierć. W chwilę później, pożegnany przez ojca, chłopiec ginie od kuli. Mąż staje na czele żołnierzy i rusza do decydującej bitwy.

* * *
Miejsce: Inna część okopów
Osoby: Mąż, Jakub

Ciężko ranny Jakub, umierając, wypomina Hrabiemu jego upór w walce do samego końca. Henryk, widząc nadchodzącego wroga, wspina się na skałę i ze słowami:
„Poezjo, bądź mi przeklęta, jako ja sam będę na wieki!”
rzuca się w przepaść.

* * *
Miejsce: Dziedziniec zamkowy
Osoby: Pankracy, Leonard, Bianchetti, tłumy rewolucjonistów, Hrabiowie

Pankracy, mimo próśb o darowanie życia, skazuje kolejno pojmanych arystokratów na śmierć. Ojciec Chrzestny, który był posłem podczas walki, próbuje zapobiec śmierci swoich współbraci, w efekcie on również zostaje włączony do grona skazańców. Pankracy szuka wśród pojmanych Henryka, a kiedy jeden z jego żołnierzy mówi, że widział żołnierza, który rzucił się z murów i oddaje wodzowi szablę, jaka po tym żołnierzu została. Pankracy rozpoznaje pałasz Henryka i oddaje mu hołd jako jedynemu, który dotrzymał słowa i bił się do końca:
„on jeden spośród was dotrzymał słowa. – Za to chwała jemu, gilotyna wam”
Następnie rozkazuje zburzyć twierdzę i udaje się z Leonardem na szczyt baszty. Pankracy zdaję się być zmęczony, ale zauważa wizję, której nie dostrzega jego towarzysz. Dostrzega na niebie sylwetkę Chrystusa z koroną cierniową na głowie wspartego na krzyżu, a jego wzrok przewierca wodza rewolucji na wylot. Pankracy stacza się w objęcia Leonarda i umiera z okrzykiem:
„Galilae, vicisti!” („Galilejczyku, zwyciężyłeś!”)


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Rewolucja i walka klas w „Nie-Boskiej komedii”
2  Tytuł Nie-Boska komedia
3  Symbolika „Nie-Boskiej komedii”Komentarze: Nie-Boska komedia - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-19 18:33:10

Ano ;d także polecam to streszczenie. Naprawde teksty romantyczne wymagają dłuższego zastanawiania się nad nimi a streszczenie to jest to co najważniejsze ;]


2018-09-18 19:00:01

nie powiem nie jest to nic wielkiego .... nie podoba mi sie rozklad strony tutaj znajduje sie kawalek tekstu a zaraz nizej jest jakas reklama powinien byc w calosci ..... zmiencie to bo mi to sie szczerze nie podoba ....Siema :)))))


2018-09-18 18:18:25

Tak się zastanawiam... Czy w tamtych czasach rzeczywiście istnieli mężczyźni, którzy zamiast działać użalali się nad sobą i uciekali w nierealne, stworzone przez wyobraźnie miejsca swojej duszy... Bo jak dla mnie to nie jest facet, a niejedna kobieta jest silniejsza i zdolna do większych poświeceń niż owi bohaterowie dramatów romantycznych. Osobiście nie lubię takich lektur i uważam je za zbyteczne, ponieważ nikt ich nie rozumie, a do tego nie wnoszą niczego wartościowego w życie. Matura w dzisiejszych czasach to tylko puste odtwarzanie z pamięci, próba wpasowania się w klucz i zero kreatywności i indywidualizmu!!!


2018-09-14 21:07:15

no, i tym oto prostym sposobem po 10 minutach wiem o co się z grubsza rozchodzi w Nie-boskiej komedii. Przeczytam calosc w dogodniejszych warunkach, takie streszczenie bywa pomocne:))


2018-09-14 18:33:29

Jesli tak jak ja przeczytałeś/ałaś książke, a efektem był jedynie niewyrazny obraz przedstawionych wydarzeń... to opracowanie wino sie przydać, hm... mi bardzo pomogło. =) Polecam!!!
Streszczenia książek
Tagi: