Rola poety i poezji w Nie-Boskiej komedii
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Już na samym początku „Nie-Boskiej Komedii”, we wstępie do części pierwszej, zarysowuje się problem poety i poezji w świecie. Według Krasińskiego poezja postrzegana jest jako absolut – osiągnęła już szczyt doskonałości. Poeta ukazany jest przez Krasińskiego jako człowiek obdarzony talentem, ale też rozdwojony, stojący na krawędzi życia ziemskiego i poetyckiego. Jest w nim coś, co wyróżnia go spośród innych, pierwiastek inności, nieprzeciętności. Talent oddala go od ludzi i przybliża do świata fantazji, a to prowadzi do osamotnienia. Poeta postrzegany jest tutaj jako jednostka tragiczna, która nie ma szansy na szczęście, jeśli próbuje pogodzić życie ziemskie z poezją.

W takiej sytuacji znajduje się Hrabia Henryk. Próbuje on połączyć pragnienia ludzkie z pragnieniami poetyckimi. Potrzebuje miłości, poślubia Marię, ma syna, jednak nie rezygnuje z poezji, ale ona stawia mu warunek, każe wybierać między nią a życiem ziemskim. Niemożliwość dokonania takiego wyboru sprawia, że Henryk jest poetą nieszczęśliwym. Próbował on bowiem pogodzić życie rodzinne z twórczością poetycką, ściągnąć w ten sposób poezję z jej wyżyn doskonałości.
  Dowiedz się więcej
1  Budowa Nie-Boskiej komedii
2  Okoliczności powstania Nie-Boskiej komedii
3  „Nie-Boska komedia” jako dramat rodzinny (motyw rodziny)Komentarze
artykuł / utwór: Rola poety i poezji w Nie-Boskiej komedii


 • Henryk pragnie być nazywanym wieszczem i geniuszem narodownym. W rzeczywistości jest fałszywym poetą który nie umie odróżnić prawdy od kłamstwa. Nie chciał być zwykłym mężem, zwykłej żony. Pragnął odnaleźć kochankę, która bedzie dla niego inspiracją i potwierdzeniem swojej wielkiej romatycznej duszy poetyckiej. Orcio syn Henryka jest prawdziwym poetą romantycznym, stoi on bowem pomiędzy światem realnym a nadrealnym czyli poetyckim. Jest on geniuszem, wieszczem, jednak szybko staje się to dla niego przekleństwem - traci wzrok( jest to symbolem geniuszu poetyckiego Homera). Henryk chciał udowodnić swoją poetyckość zewnętrznie szukając jej, Orcio urodził się z wielkim darem, danym mu podczas poczęcia od Boga. PODSUMOWUJĄC: Romantyzm Słowacki uważana jako dar od Boga, albo się z nim urodzisz albo nie. Nie można go znaleźć w świecie realnym, powieważ jest NADREALNY i WIZJONERSKI. Ludzie, którzy zyją pomiedzy tymi dwoma światami (Orcio) moga być nazywani PRAWDZIWYMI POETAMI ROMATYCZNYMI.
  just ()

 • Jest odwrotnie. To dla poety fałszywego całe życie jest poezją, przecież Hrabia Henryk dlatego że nie mógł pogodzić poezji z rzeczywistością opuścił żonę. Dokonał wyboru, spełnił warunek jaki postawiła poezja. Poeta prawdziwy widzi różnicę między tymi światami. Orcio jest prawdziwym poetą, dodatkowo ma dar kontaktowania się ze światem pozazmysłowym. W romantyzmie taki dar mieli tylko umysłowo chorzy(Maria), dzieci oraz osoby znajdujące się o krok od śmierci.
  Cesarz ()

 • Uważam, że Mąż jest poetą fałszywym ale przede wszystkim jest zagubiony w swoim świecie.Nie wie tak naprawdę czego chce, stara się żyć chwilą, poszukuje ulotnych wydarzeń które prowadzą go do zguby.
  Mateusz (gawendi {at} wp.pl)

 • Poete fałszywego reprezentuje Hrabia Henryk, gdyż choć twoży on poezje formalnie możliwie idealną to jego życie nie jest idealne. Krasiński oskarża go o brak prawdziwości uczucia, gdyż jest egoistą, który każdy temat nawet tragedie traktuje jako nowy wątek to stworzenia tekstu lit. Natomiast orcio to typ poety prawdziwego, ponieważ jego poezja płynie z serca i z powodu bardzo młodego wieku i ogromu tej poezji nie potrafi sobie z nią poradzić czego dowodem njest modlitwa nad grobem swej matki.
  Angel (aangell_22 {at} wp.pl)

 • Dokładnie tak jak we wczesniejszych komentarzach. Autor potepia poete fałszywego słowami : 'Przez ciebie płynie strumien piekności, ale ty nie jestes pięknością'. Poeta pisze o wielkich ideeach i wzniosłych uczuciach, ale sam i ch nie doświadcza. Poetę prawdziwego charakteryzuje tozsamosc dziela i zycia, wartosc jego tworczosci nigdy nie przeminie, a on sam jest wysłannikiem Boga... Hrabia Henryk jest wlasnie 'poeta fałszywym', malzenstwo traktuje jak zejscie z wyzyn ku prozie zycia, nie potrafi dostrzec piekna w codziennosci i zyciu rodzinnym. Nie chce byc zwyklym mezem zwyklej zony. Z rozpacza szuka mozliwosci powrotu do świata, ktory uwaza za prawdziwie poetycki, teskni za romantyczną miloscią, którą symbolizuje dziewica.Hrabia odsuwa sie od najblizszych nie zauwazajac ich cierpienia. Hrabia Henryk chciał realizowac swój projekt zycia godnego poety, poszukiwał wyimaginowanych wartości nie docenając tych, które miał obok siebie. Doprowadziło to do tragedii rodzinnej- oblędu i śmierci żony oraz ślepoty syna.
  Mała_17. ()

 • Najważniejszy jest podział na poetę przeklętego, fałszywego - którym jest Hrabia i prawdziwego - którym jest Orcio. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że poeta fałszywy dostrzega różnice pomiędzy poezją, a rzeczywistością, natomiast błogosławiony jest ten, którego całe życie jest poezją
  lilavati_ ()

 • Absolutniw ydaje mi sie, ze mylisz sie .. Krasinski przez postawe hrabiego henryka przestrzega przed mylnym rzumieniem poezji, przed poetyzacja zycia, henryk to "falszywy poeta" (falszywa poezja to taka w ktorej realizuje sie idee poetyzacji zycia)
  Karna ()

 • Trochę mało o roli poezji, myślę że możnaby to spokojnie rozwinąć na parę stron - bo to chyba dość ważny temat w tej lekturze. Ale i tak cenię sobie tę stronę;-) Idealna do błyskawicznej powtórki przed maturą;-)
  carpe ()

Tagi: