Charakterystyka dwóch obozów w Nie-Boskiej komedii - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Obóz rewolucjonistów

Tłum rewolucyjny jest w utworze scharakteryzowany w końcowych fragmentach wstępu do części III oraz w czasie wędrówki hrabiego Henryka przez obóz rewolucji. Rewolucjonistami są chłopi, rzemieślnicy, robotnicy fabryczni, lokaje. Rewolucja przedstawiona w utworze jest powszechna i totalna. Skierowana jest przeciwko „Bogom, królom i panom”, a więc przeciwko klasom posiadającym oraz przeciwko wszystkim dotychczasowym wartościom: religii, filozofii i sztuce. Podstawowy program rewolucji charakteryzują słowa:
„Chleba nam, chleba, chleba! – Śmierć panom, śmierć kupcom – chleba, chleba”.
Rewolucja ma więc zaspokoić głód, stać się rodzajem krwawej uczty. I rzeczywiście – poszczególne grupy społeczne, jak rzeźnicy i lokaje, chcą mordować swoich panów. Rewolucji towarzyszy także zepsucie moralne, którego uosobieniem jest spotkana przez hrabiego w obozie kobieta, która uwolniwszy się od męża oddaje się wszystkim w obozie.

Krasiński deprecjonuje obóz rewolucji. Wynika to z przekonania, że klasy biorące w niej udział wymierzą wprawdzie sprawiedliwość klasom posiadającym – ale równocześnie zastąpią dawne zbrodnie nowymi, na miejscu dawnej nierówności wprowadzą nową. Krasiński zdawał sobie sprawę z nieuchronności rewolucji, a jednocześnie odnosił się do niej z arystokratyczną dezaprobatą. Stylizował jej obraz na wzór niektórych wydarzeń i akcesoriów Wielkiej Rewolucji Francuskiej (parodia drzewa i tańca wolności, kluby lokai, czapka frygijska). Nadawał jej równocześnie cechy „nowej wiary” stworzonej przez uczniów francuskiego przedstawiciela utopijnego socjalizmu, Saint-Simona.

Obóz arystokratów
Obóz arystokratów chroni się w Okopach św. Trójcy, ostatniej twierdzy feudalizmu. Zgromadzili się tam hrabiowie, baronowie, książęta i bankierzy. W obozie tym, szukającym rozpaczliwie ratunku nawet za cenę własnego poniżenia, jedynym człowiekiem honoru okazał się hrabia Henryk. Zarzuty skierowane przez Pankracego wobec arystokratów okazały się słuszne – gnębią oni swoich poddanych, przepędzają młodość na kartach, nie interesują się losem ojczyzny. Arystokracja jest zepsuta i odchodzi już w przeszłość, ale na koniec musi za swe zbrodnie krwawo zapłacić. Świadom tego jest również hrabia Henryk, ale mimo to postanawia objąć dowództwo Okopów Św. Trójcy. Staje się w ten sposób ostatnim obrońcą starego porządku społecznego i religii.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Nie-Boska komedia - streszczenie
2  Tytuł Nie-Boska komedia
3  Okoliczności powstania Nie-Boskiej komediiKomentarze: Charakterystyka dwóch obozów w Nie-Boskiej komedii

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-27 17:15:18

nie gadajcie - dobre streszczenie. nawet bez książki, jak się ma trochę w głowie i siedzi się w romantyzmie, tylko na podstawie tej rozpiski można takie wypracowanie wysmolić, że hej !


2011-08-25 10:56:25

ta strona jest dobra, lepsza niż te ściągi czy bryki.. w każdym razie ja kiedy omawiam sobie lektury i epoki do rozszerzonego polskiego zawsze porównuje informacje z tej strony z ostatnidzwonek.pl, polecam.


2010-02-11 14:05:19

Myślę, ze jest to najlepsza strona z opracowaniem lektur. Zanim wejdę na tą stronę czytam lekturę, a następnie wchodzę tu i czytam nie tylko świetne streszczenia, ale także bardzo dobrze opracowane tematy. Cieszy mnie,że jest taka strona. Wiele razy mi pomogła.


2009-03-01 19:42:30

no pewnie ze bez ksiazki ani rusz..ale jak masz mało czasu na przygotowanie kilku punktów w domu, to dziekuje ze taka stronka jest i bardzo tajnie opisana


2008-04-06 14:56:18

pewnie masz rację, ale w obliczu tylu lektur do powtórzenia przed maturą, niemożliwością jests iegnąć po wszystkie książki :/ :P także chwała temu co założył tą stronkę i pisze takie opracowania, bo przynajmniej można się spokojnie zorientować o co chodzi w książce i jej problematyce :)
Streszczenia książek
Tagi: