Rewolucja i walka klas w „Nie-Boskiej komedii” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pogardę dla rewolucjonistów doskonale widać na kartach „Nie-Boskiej komedii”. Fragment, w którym przebrany Hrabia Henryk zwiedza obóz buntowników przywodzi na myśl wędrówkę po piekle znaną z „Boskiej komedii” Dantego. Rewolucjoniści zostali przez poetę niemal całkowicie odarci z człowieczeństwa:
„(…) wszyscy nędzni, ze znojem na czole, z rozczuchranymi włosy, w łachmanach, z spiekłymi twarzami, z dłoniami pomarszczonymi od trudu - ci trzymają kosy, owi potrząsają młotami, heblami - patrz- ten wysoki trzyma topór spuszczony - a tamten stemplem żelaznym nad głową powija; dalej w bok pod wierzbą chłopię małe wisznię do ust kładzie, a długie szydło w prawej ręce ściska. – Kobiety przybyły także, ich matki, ich żony, głodne i biedne jak oni, zwiędłe przed czasem, bez śladów piękności - na ich włosach kurzawa bitej drogi - na ich łonach poszarpane odzieże - w ich oczach coś gasnącego, ponurego, gdyby przedrzeźnianie wzroku”
. Prymitywizacji rewolucjonistów miało służyć także mocne zaakcentowanie ich pijaństwa i zamiłowania do hucznych zabaw:
„Kubek lata z rąk do rąk - a gdzie ust się dotknie, tam głos się wydobędzie, groźba, przysięga lub przeklęstwo – On lata, zawraca, krąży, tańcuje, zawsze pełny, brzęcząc, błyszcząc, wśród tysiąców. – Niechaj żyje kielich pijaństwa i pociechy!”.


Ważne jest też to, że wśród rewolucjonistów można odnaleźć także tak zwanych przechrztów, czyli Żydów, którzy przyjęli chrzest dla korzyści materialnych (badacze jasno piszą o antysemityzmie Krasińskiego). Mieli oni w utworze swój interes w wybuchu rewolty. Trwali w przekonaniu, że nadchodzące wielkie zmiany zmiotą z powierzchni ziemi znienawidzone przez nich chrześcijaństwo. W ten sposób Krasiński bardzo wyraźnie dał czytelnikowi do zrozumienia, że istotą rewolucji jest położenie kresu Kościołowi. Każdy, kto staje po stronie buntujących się przeciwko arystokracji staje się z miejsca wrogiem Boga. W utworze widzimy też, że sam Stwórca opowiedział się po stronie szlachty, kiedy blask Chrystusa poraził na śmierć przywódcę rewolucjonistów – Pankracego.

Krasiński zdawał sobie sprawę, że nastroje społeczne wkrótce przełożą się na wielki zryw mas ubogich. Z całych sił próbował wpoić swoim odbiorcom feudalne poglądy, z których najważniejszy mówi o bożej nierówności ludzi, która jest nieodzownym elementem rzeczywistości. Zalecał pogodzenie się z faktem, iż jedni (arystokracja) zawsze będą lepsi, bogatsi, mądrzejsi i bardziej cnotliwi od innych (pozostałe stany społeczeństwa). Uważał, że szlachta, choć stosunkowo nieliczna, została stworzona do tego by rządzić resztą ludności. Warto podkreślić, że Krasiński dostrzegał nierówności i niezadowolenie mas, lecz uważał rewolucji za najgorsze wyjście z tej sytuacji.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Nie-Boska komedia - streszczenie
2  Rola poety i poezji w Nie-Boskiej komedii
3  Historia i historiozofia w „Nie-Boskiej komedii”Komentarze: Rewolucja i walka klas w „Nie-Boskiej komedii”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-05 21:16:29

# O stosunku jaki Krasiński miał do rosyjskich"panów" wiele mówi jego wiersz "Do..." niech zacytuję kilka wersów " Od słońca z wami wolę ciemność trumny/od twarzy waszych szkielety robaków" "jest duma we mnie ktorej nikt nie skusi/ by pokłon panom widomym oddała..." "gdybym was zdusić mogł w jednym objęciu/ i strącić wszystkich do jednej otchłani..."


2018-08-29 22:27:46

Gdyby nie arystokracja/burżuazja nie byłoby polityki, kościołów, szkół, szpitali, nauki, wynalazków, urządzeń technicznych - przecież nie wymyślą tego chłopi. Zawsze w dziejach było tak, że rewolucja była robiona przez tych 'obrzuonych', leniwych, nieprzedsiębiorczych, pijanych i prostych ludzi..


2012-05-12 13:33:50

wczytujac sie w nie boska mysle ze kluczem do pelnego jej zrozumienia jest nie tylko rewolucja francuska ale przedewszystkim rewolucja rosyjska 1917 - pomijajac osobiste poglady Krasinskiego obrazy w obozie rewolucjonistow spelnily sie w rewolucji radzieckiej


2011-05-03 12:05:16

Nie jestem pewna czy gdy mówimy o stosunku Krasińskiego względem arystokracji użycie sformułowania "uwielbienie dla arystokracji" nie jest nadinterpretacją. Krasiński z pewnością nie popierał rewolucji jako takiej,ponieważ uważał,że warstwa proletariatu nie była przygotowana na stworzenie nowego świata na podwalinach "pokonanego". Ale czy rzeczywiście jest to jednoznacznie z całkowitym poparciem dla arystokracji? Tutaj chwilę bym się zastanowiła. Osobiście odniosłam wrażenie,że Krasiński zauważając wady i zalety obu stron właściwie nie staje po żadnej z nich. Choć odrzuca ideologię rewolucyjną nie znaczy to,że teraz ślepo popiera arystokrację. Jeżeli się mylę - proszę wyprowadźcie mnie z błędu.
Streszczenia książek
Tagi: